Amazon satıcı sözlüğü

Amazon Seller Sözlüğü, Kavramlar, Tanımlar

Posted on

Amazon vendor sözlüğü adlı bu başlığı amazon kategorisine sabitleyerek gerek vendor central üzerinde, gerek ürün analiz araçlarında karşılaşılabilecek bazı kavramları ve tanımları yazacağız.

Bu içerik düzenli olarak güncellenecek. Ayrıca turkcoder.net youtube kanalı ile de amazon vendor sözlüğü nü destekleyeceğiz. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yer verilmiş olsun ya da olmasın yorum olarak bize iletebilirsiniz. Tanımlar daring olarak işaretlenmiştir.

Amazon satıcı sözlüğü
Amazon vendor sözlüğü

 

Amazon Vendor Sözlüğü

 

Satıcı Tipleri : FBA(Fullfilment by amazon), FBM(Fullfilment by service provider) ve Amazon

Fba nedir : Fba açıklamasından da anlaşılacağı üzere siparişlerin amazon tarafından karşılanacağı sistemidir. Amazon deposuna daha önce gönderdiğimiz ürünler müşterilere amazon tarafından teslim edilir, iade ve müşteri hizmeti de amazon tarafından sunulur.

Fbm nedir  : Fbm ise depolama, sipariş karşılama, kargolama, iade ve müşteri hizmeti gibi hizmetlerin service provider yani satıcı – mağaza tarafından sağlandığı sistemdir.

Fba ve Fbm ile ilgili daha geniş bir konuya şuradan ulaşabilirsiniz: Amazon’da Satış Yöntemleri, Amazon Fba Vs Fbm – TurkCoder.NET

Buybox Nedir : Bir ürünün birden fazla satıcısı olduğunda, ürün sayfasında o an satışı yapan, ürünü gönderen ana satıcı, en düşük fiyat veren genelde ürünün buybox sahibi oluyor. 

Bir FBM en düşük fiyatı verse bile buybox ı FBA(prime) satıcısından alamayabilir. FBA Satıcı önceliklidir. 

Ayrıca en düşük fiyatı veren FBA satıcısının değerlendirme puanları düşükse daha fazla fiyat veren bir FBA satıcısından buybox ı alamayabilir.

Ürüne marka tescili yapıldığı ve amazona tanıtıldığı zaman başkalarının bizim ürünlerimize satıcı olarak girmeleri iznimiz olmadan imkansız. 

Amazon’s Alternative Nedir : aranılan kelimede en çok devil ürün, arama sonuclarının bestsellerı.

ASIN : Ürün kimlik numarası.

BSR: Finest vendor rank, en çok devil sıralaması.

Kapalı Kategori : Amazonda her satıcıya her kategoriye açık olmaz. Bazı kategoriler onay süreci ve ek belge veya diğer şeyler (profesyonel hesap, şirket, süreç, sertifika, olumlu yorum, websitesi vb.) gerektirebilir(requiring approval). 

Bunlarla ilgili güncel gereksinimler vendor middle da yardım kısmında. Özellikle yeni satıcılar kapalı kategorilere kolay giremiyorlar.

Child kategorisi açıkken child feeding kategorisi kapalı olabilir. Kapalı kategorilerde rekabet genelde daha düşüktür.


Okunma Sayısı:
1.151

offshore vps