Amazon Fba vs Fbm

Amazon’da Satış Yöntemleri, Amazon Fba Vs Fbm

Posted on

Bu yazıda okuyacağınız başlıklar;

Amazon Fba vs Fbm Satış Yöntemleri

Bildiğiniz üzere dünyanın en büyük pazaryeri platformu. ABD, İngiltere, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri dahil olmak üzere 18 ülkede faaliyet gösteriyor. Amazon.con ABD de pazarın yarısını elinde tutuyor. Yalnızca amerika sitesinde aylık 3 milyar ziyaretçiye sahip.

İnsanoğlu 2020 yılında salgının da etkisiyle dijital çağa daha hızlı adapte olmaya başladı. Buda e-ticaret sektörünün daha hızlı bir şekilde büyümesine ve yaygınlaşmasına yol açtı. İnternetten ürün ve hizmet satışı, dijital pazarlama konularının önem kazandığı bugünlerde Amazon gibi bir platformda satış yapmakta girişimcilerin en sık araştırdığı konular arasında.

Çok büyük bir pazar olması fakat rekabetinde buna doğru orantılı olarak çok yüksek olması sebebiyle web ortamında Amazon’da satış konusuyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği mevcut.

Bu sebepler doğrultusunda turkcoder.internet ekibi olarak bu yazıyla Amazon’da satış yapmak ile ilgili dijital pazarlama makalelerimize başlangıç yapıyoruz.

Amazon Fba vs Fbm
Amazon Fba vs Fbm

Amazon FBA nedir?

Fba’in kelime açılımı Success by Amazon. Peki bu ne demek? Amazonda satış yaparken ürünlerinizin depolanması, teslimatı müşteriye ulaştırılması konusunda izleyebileceğiniz iki seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi fba.

Fba yöntemi ile satış yaptığınızda ürünlerinizi satış yapacağınız ülkedeki Amazon depolarına gönderiyorsunuz ve listelemelerini yapıyorsunuz. Ürününüz sipariş aldığında kargolamasını da Amazon sağlıyor. Siparişle ilgili müşteri desteğini Amazon veriyor ve iade karşılama / yeniden paketleme gibi operasyonları da yine Amazon yürütüyor. Siz bu hizmetler için Amazon’a belirli komisyonlar ödüyorsunuz. Ayrıca ürünlerin barkodlanmasınıda dilerseniz yine ücreti karşılığı Amazon yapabiliyor. Aşağıda PDF dosyasında komisyon oranları hazırlık, barkodlama gibi fba ücretlendirme kalemleri hakkında bilgi mevcut, yine ürünlerinizin ambalaj ölçüleri ve Amazon deposunda kaldığı süre gibi fiyatları etkileyen faktörleri önümüzdeki makalelerde de derinlemesine irdeleyeceğiz.

Amazon FBM Nedir?

Amazon FBM, yani Success by Service provider. Bu yöntemde ise ürünlerinizin depolanması, kargolanması ve siparişle ilgili müşteri desteği tamamen service provider yani mağazanız tarafından sağlanır.

Amazonda ilk kez satış yapacaklar için ilk siparişlerini sistemi öğrenene kadar FBM ile göndermeleri tavsiye edilse de, satış için hedeflediğini ülkede halihazırda bir depo operasyonuna sahip değilseniz bu yöntem uzun vadede FBA yöntemine göre çok daha maliyetli olabilir.

Ayrıca FBA ile satış yaptığınızda kargo hizmeti Amazon tarafından verileceği için ürünleriniz prime etiketi alır ve Amazon prime müşterilerine ücretsiz kargo ile teslim edilmeye uygun olur, bu sayede satış istatistiklerinizi de yükseltebilir.

Amazon FBA Avantajları

Fba ile satış yönteminin Fbm karşısındaki temel avantajlarından başlıcalarını sıralayacak olursak;

  • Amazon prime dolayısıyla hızlı, ücretsiz kargo kampanyaları için uygunluk.
  • Müşteri hizmetleri desteği amazon tarafından sunuluyor.
  • Depolama ve kargolama amazon tarafından yürütülüyor.
  • İade ve yeniden paketleme işlemleri amazon tarafından takip ediliyor.
  • FBA Subscribe & Save, FBA Small and Gentle, Multi-Channel Success

Ayrıca amazon.com tarafından yayınlanan FBA avantajları, nasıl yapılır soruları ve tanıtım videosunu içeren sayfaya şuradan ulaşabilirsiniz; Getting started with Fulfillment by Amazon (FBA) – Amazon Seller Central

Amazon FBA vs FBM

Başlıca farklar depolama, kargolama, müşteri hizmeti ve prime uygunluğu olsa da hepsi bu kadar değil. Amazon FBA ve FBM arasındaki temel farkları, fba güncel ücretlerini ve fba ücretlendirme kalemlerini bir Excel tablosunda basit bir şekilde kıyasladık.

Ayrıca notlarla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz linklerde yine Excel sütunlarında yerleştirildi. PDF çıktısına linkten ulaşabilirsiniz.

Amazon Fba vs Fbm pdf rapor: Fba vs Fbm

Amazon’da satış yapmak konusuyla ilgili önümüzdeki günlerde bir dizi makale ve uygulama örnekleri yayınlayacağız.

Amazon’da son zamanlar oldukça fazla sorunla karşılaşılan hesap oluşturma işlemleri üzerine, açılış askısı (droop) ve bunlara karşı yapmanız gereken işlemler üzerine. Amazon vendor central üzerinde Personal label, on-line arbitraj, retail arbitraj ve wholesale arbitraj başlıkları altında ürün ve tedarikçi bulmak üzerine, listelemeler, ppc reklamları ve giveaway lansmanları üzerine. Ayrıca Amazon vendor central üzerinde Buy Orders ve Direct Success Orders yöntemleri üzerine makaleler yayınlayacağız.

Eğer sizde Amazon’da uluslararası satış yapmak ile ilgileniyorsanız mutlaka blogumuzu takip edin.

Amazon FBA ve FBM satış yöntemleri ile ilgili merak ettiğiniz soruları, öneri ve taleplerinizi konu altından yorum olarak bize sorabilirsiniz.


Okunma Sayısı:
1.183

offshore vps