AMP Nedir? Ne İşe Yarar? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar - Secret Revealed of Offshore Hosting Company | Bulletproof Hosting Directory 2022

AMP Nedir? Ne İşe Yarar? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP nedir? Ne işe yarar? Google tarafından sunulan ve sizin internet sitenizin Google ön bellediğinde kayıt edilerek kullanıcılara daha hızlı ulaştırılmasını sağlayan bir özellik olan AMP Türkçe karşılığı olarak hızlandırılmış mobil sayfalar olarak bilinmektedir.

Bu yazıda okuyacağınız başlıklar;

AMP Nedir?

Google tarafından açık kaynaklı olarak sunulan AMP’nin kullanımı günümüzde hızla yaygınlaşıyor. Regular bir internet sitesi sahibiyseniz internet sitenize AMP özelliği kazandırarak Google aramalarında ilk sayfalarda çıkabilirsiniz. Zira Google AMP özelliği bulunan siteleri mobil aramalarda öncelikli kabul ederek listelemektedir. Bunun temel nedeni ise regular hantal internet sitesi tasarımları yerine Google çok daha basit ve hızlı tasarımlarla hazırlanmış sitelerin daha hızlı yüklenebildiği ve Google’ın bu sitelerde kontrolünün olmasından dolayıdır. Zira AMP tasarımınıza bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım gizlemeye çalışırsanız bu Google tarafından belirlenerek siteniz AMP özelliği geçerli sayılmayacaktır. Zaten bu sayfalar Google’ın belirlediği standartların dışında olursa internet sitenizin bu özelliği geçerli sayılmıyor.

AMP tasarımları statik sayfalardan yani HTML’den oluşur. Bunun nedeni PHP vb. yazılım dilleri ile kodlanan sitelerin yük getirmesidir. HTML sayfalar ise belirli bir kod dizilimi dışında artı yük getirecek bir özelliği çalıştıramaz. Bir internet sitesinin regular mobil sayfasının boyutu 2 mb ise bir AMP tasarımın ana sayfası 180 kb olabilir. Buda kullanıcıların siteyi yükleme hızlarını doğrudan etkiler.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP tasarımı sitenize kazandırarak kullanıcı dostu bir website olabilirsiniz. Zira sayfalarınızın boyutları azaldığı için mobil kullanıcılar sitenizde gezinirken information paketlerinden daha az web harcarlar.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
AMP Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP’yi temel ve en basit haliyle anlatacak olursak, bir internet sitesinin tasarımının daha statik hale getirilmiş versiyonunun Google tarafından önbelleğe alınarak kullanıcılara sunulmasıdır diyebiliriz. Internet sitenizde değişiklik yaptığınızda yeni bir konu eklediğinizde veya sildiğinizde AMP sayfalarınızda da bu değişiklikler kısa sürede uygulanır.

Reklam yayımlayabilir miyim?

Google AMP sayfalarında yük getirecek işlemlere normalde izin vermiyor ancak Google’ın reklam hizmeti olan Adsense AMP sayfalarında reklam gösteriminin sağlanabilmesi için AMP’ye özel bir reklam kodu sunmaktadır. Bu kodu kullanarak AMP sayfalarınızdan da gelir elde edebilirsiniz.

AMP nedir? Ne işe yarar? Konuları ile ilgili bize yorum ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Okunma Sayısı:
959

offshore vps
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker. We use only Banner Ads (No Pop Ads)

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock