Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Posted on

Weblog yazarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Belki çok söylendi, çok yazıldı bu konu; daha önce karşınıza çıktı mı bilmem ama uzun süredir yazdığım diğer bloglarım ile edindiğim, gözlediğim birkaç tecrübemi paylaşmak isterim. Sorumuz şu: Blogumuz için yazı yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazıda okuyacağınız başlıklar;

Weblog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google, website online sahipleri için sınırsız maden bulunan bir maden ocağıdır. Bir net sitesinin sahibinin kazancı (sadece maddi olarak kastetmiyorum) buradan ne kadar maden çıkardığına bağlıdır. Yani bir başka deyiş ile, net sitenize ziyaretçi gönderecek, açık ara en büyük kaynak Google’dır. Sitelerimize gelen ziyaretçilerin pek azı direk web site adını yazarak gelir. Böyle bir kitle oluşturmak için oldukça tanınmanız lazım. Tanınana kadar ise ziyaretçilerimiz Google aramalarından gelecektir. Bu nedenle Google’a önem vermeli, onun huyuna suyuna gitmeliyiz.

Weblog Yazısı Nasıl Yazılır?

Google ne sever ne sevmez? Sürekli aramalarında daha iyi sonuçlar çıkarmak, daha doğru sonuçları arama sonuçlarında göstermek için yeni algoritmalar, yeni sistemler geliştiren Google; özellikle özgün içeriğe verdiği değer ile oldukça meşhurdur. Özgün içerik nedir? Yani kısaca başka bir siteden aynen kopyala – yapıştır yapmamak demektir. Bu tür kopyala – yapıştır içerikler, özgün içeriklere göre bir adım geridedir. Sonuçta Google da birbirinin aynısı içerikler arasında farklı olanı üst sıralara taşıyarak ziyaretçilerine farklı seçenekler sunmaktadır.

Neler Yazılmalı?

Evet, özgünlük önemlidir dedik. Yani yazılarımızı kendimiz yazmaya önem vereceğiz. Bu güzel hoş da her şeyi yazacak mıyız? Neler yazacağız, neler yazmayacağız? Eğer sitenizin özel bir veya birkaç konu üzerine yoğunlaştırdıysanız bir anda tamamen alakasız dalda bir şey yazmak anlamsızdır. Yani örneğin sadece teknoloji üzerine bir yazı yazarken bir anda bir yemek tarifi eklemek gibi. Ayrıca yazacağımız şeyler; dikkat çekici, ilgi toplama potansiyeli olan şeyler olmalıdır. Yani örneğin bir kişinin gün içerisinde yaptığı bir olay ne ilgi çeker ne de Google’da aranma potansiyeli vardır. Fakat Google’da aranabilecek şeyler üzerine yazı yazarsanız zamanla bu aramalardan ziyaretçi çekmeye başlarsınız.

Tamam konularımızın da nasıl olmasına karar verdik. Çok alakasız olmayacak, ilgi çekici şeyler olacak da peki biz bu yazıyı nasıl yazmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? Yazı yazıp sitenize ekleyebilirsiniz fakat bu yazıda dil kurallarına dikkat etmek önemlidir. Yani demek istediğim yazım, noktalama işaretleri, işte ayrı yazılan birleşik yazılan -da -de -ki gibi eklerin yazım hatalarına mümkün olduğunca yer vermemek ve pek sıkıcı bir hava vermeden yazmak önemlidir.

Yeni bir web site açtığınız zaman bıkmadan usanmadan yazmalı, devam etmelisiniz. O kadar yazı yazıyorum kimse okumuyor dememeli, eğer gerekli özeni gösterirseniz zamanla onların çok iyi hit alacağını ve bunların sitenizin geleceğine birer yatırım olduğunu unutmamalısınız.

WordPress weblog sistemi kurulumu ile ilgili hazırladığımız rehberimize bakabilirsiniz.


Okunma Sayısı:
1.235

offshore vps