Hosting Secim

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Posted on

Internet hosting alırken nelere dikkat edilmeli? Internet hosting, bir internet sitesinin can damarlarından biridir. Bu nedenle web sitemiz için bir firmadan internet hosting hizmeti alırken çok dikkatli olmalıyız. İnternet ortamında biraz araştırma ile yüzlerce farklı yerde, her birinde onlarca farklı internet hosting paketi görmek mümkün peki hangisini, nasıl seçmeliyiz?

Internet hosting alırken iki seçim yapmamız gerekiyor: 1- firma, 2- paket.

Internet hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Eğer sitemizde sürekli problemler yaşamak istemiyorsak; kolay, sorunsuz, kafamızın rahat olduğu bir internet hosting deneyimi istiyorsak firmamız oldukça kaliteli olmalıdır. Bu şekilde firmaları bulmak, onlarca firma arasından seçmek için temel bazı özellikleri aramalıyız. Resmi internet hosting hizmeti sağlayıcılarının aldığı Yer Sağlayıcı Belgesi yani YS belgesi sahibi olmayanları kesinlikle elemeliyiz. Ayrıca seçtiğimiz, hizmet alacağımız firmanın iletişim, adres gibi bilgileri belli, sabit olmalı. Telefonla, e-mail aracılığı ile destek sağlamak ile birlikte ticket sistemi dediğimiz destek bildirimi sistemleri iyi olmalıdır.

Destek bildirimi sistemlerinde, bir drawback, öneri veya sorunlarınızda ulaştığınızda sizlere olabildiğince kısa zamanda uygun şekilde ulaşmalılar. Internet hosting hizmeti almadan önce bu tür destek hizmetlerini kontrol edebilir, deneyebilirsiniz. Firma seçimlerimize genel olarak fiyat düzeyleri de etki etse de sadece ucuz diye bir firma tercih edilmemeli. Tabi ki aşırı fiyatlar ödemek gerekir diye bir şey yok. Önemli olan uygun fiyata kaliteli hizmet alabilmektir. Ama tüm bunların yanı sıra bir firmada bize en çok yol gösterecek olan araştırmaktır.

İnternette firmaları araştırabilir, yorumlara göz gezdirebilirsiniz. Tabi her gördüğünüz yoruma da inanmamalısınız. Hosting firmaları için her müşterilerini memnun etmek kolay olmadığı için Türkiye’nin en iyi internet hosting firmaları diyebileceğimiz firmalarda bile ufak veya büyük şeylerden doğan şikayetler görebilirsiniz. Ayrıca bazı internet hosting firmaları siteniz için haftalık veya aylık gibi periyotlarda yedek almayı garanti eder. Bu da seçim yapmanızda bir pozitif özellik olarak bulunabilir. Tabi yine de unutmadan söyleyelim, siz de ne olursa olsun internet hosting kullanırken mümkün olduğunca sıklıkta yedeklerinizi almayı unutmayınız.
Hosting Secim

Internet hosting Seçimi

Firma seçiminin yanında, bu firmada yer alan paket seçimi de oldukça önemlidir. Seçeceğimiz internet hosting paketinin sınırları sitemizin ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Hostinglerde temel sınırlandırılmalar şu gibi özelliklerde getirilmektedir: alan, trafik, mysql db sayısı, mail adresi sayısı…

Her sitenin ihtiyaçları farklı olduğu için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Fakat örneğin ilk açtığınız bir website için başlangıç paketlerini tercih edebilir, ihtiyacınıza göre paket arttırımına gidebilirsiniz. Eğer sitenizin ihtiyaçlarının altında özelliklerdeki hostingler kullanırsanız internet alanı measurement sorun yaratabilir, özellikle aylık trafik sınırını doldurduğunuz zaman siteniz bir anda askıya alınarak ulaşıma kapatılabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için ihtiyaçlarımızı iyi tespit etmeliyiz.

Bir internet hosting firmasında kolaylıkla paketler arası ihtiyaca göre değişim yapılabilse de öncelikle bu firmamızı seçmemiz çok önemlidir. Parayla alınamayacak şeyler vardır diyerek kaliteli, sorunsuz bir deneyime dikkat çekmek istiyorum. Daha sonradan tüm emeklerinizin boşa gittiğini görmek istemiyorsanız veya oradan oraya sitenizi taşıma işleri ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız sadece biraz araştırma yapmalı, iyi seçimlere yönelmelisiniz. Internet hosting alırken tüm bu önerilere dikkat etmeniz sorunsuz süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

Internet hosting alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna yanıt verdik. Sizlerde görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.


Okunma Sayısı:
860

offshore vps